10 05 2012  |  موضوع: یادداشت  |  محل انتشار: -  |  نسخه چاپ  

مقایسه سارکوزی و موسوی


بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات فرانسه سارکوزی فورا با زبانی نرم به اولاند تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت کرد.

فردای آن روز حدود ۵۰ سایت و وبلاگ حکوتگرا در ایران، با درج سخنان سارکوزی، همه یک متن را انتشار دادند که حرفش این بود که: ایکاش میرحسین موسوی و مهدی کروبی هم از سارکوزی می آموختند و با آن زبان با رقیب و با مردم کشورشان حرف می زدند.

مرتضی کاظمیان هم در روز امروز مقایسه ای کرده است میان طرز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه و ایران که جالب است.

آن نوشته و این نوشته را که خواندم آرزو کردم که در میهن ما هم روزی برسد که حال و هوای انتخابات ریاست جمهوریِ ما هم همان شود که در فرانسه است.

اما به راستی قضاوت سایت های حکومتی در مقایسه رفتار سارکوزی و موسوی چقدر منصفانه است؟

دو سوال مطرح است:

سوالِ اول این جاست که اگر سارکوزی به جای این حرف ها مشروعیت انتخاب اولاند را زیر سوال می برد آیا طرفداران اولاند به کهریزک و امثال سعید مرتضوی متوسل می شدند؟
آیا اگر این سایت های حکومتی در ازای جوال دوزی که به رهبرانِ دست بسته و در حصر نشسته ی جنبش سبز می زنند یک سر سوزن هم به رفتار خود با رفتار نامزد پیروز در انتخابات فرانسه مقایسه می کردند آیا باز هم رفتار سارکوزی را به رخ موسوی و کروبی می کشیدند؟
تردید ندارم که اکثریت بزرگ ایرانیان به این سوال با پوزخند پاسخ می دهند. اما این هیچ خوب نیست. ایکاش همه ما به جای پوزخند به این ها می گفتیم: شباهتِ رفتار ِموسوی و کروبی به سارکوزی صد هزار بار بیش از شباهت رفتار شما به اولاند است.

سوال دوم این که:
آیا راهنمای رفتار رئیس دولت فعلی، به هنگام تحویل پستِ ریاست به نفر بعدی، هم همانطور خواهد بود که شما از موسوی و کروبی انتظار داشتید؟ هنوز دیر نشده. صبر کنیم و ببینیم. ایکاش چنان باشد.
برای دیدن آنچه که وب سایت های حکومتی نوشته اند از جمله به لینک زیر مراجعه کنید

درسی که سارکوزی به موسوی داد | بصیر نیوز


Bookmark and Share
©negahdar.net