اهمیت توافق تهران و ریاض در پکن

10.03.23 | فرخ نگهدار


اهمیت توافق تهران-ریاض

بسیار مهم است که ایران و عربستان بعد از 7 سال ترک رابطه و مخاصمه شدید امروز به توافق می رسند برای این که روابط خود را از سر بگیرند. اگر در عرصه بین المللی نگاه کنیم مهم ترین اثر این توافق این است که چین به مثابه یک میانجیگر در مسایل خاورمیانه ورود کرده و توانسته است نقش صلح برانگیز را ایفا کند. چین تا کنون چنین نقشی نداشته. منطقه خاورمیانه و بخصوص خلیج فارس منبع انرژی وسیع فسیلی برای قسمت مهمی از جهان است. حدود 14 میلیون بشکه در روز فقط از منطقه عربستان سعودی و امارات صادر می شود و این عربستان درگیر یک جنگ هست در یمن که ایران هم در آنجا دستی دارد و برای اقتصاد چین و اقتصاد بین المللی این توافق تهران و ریاض می تواند تضمینی باشد برای ادامه جریان تامین انرژی برای چین و برای سایر بازارها در جهان. از نقطه نظر ایران اهمیت این توافق در آن است که در شرایطی که فشارهای حداکثری از جانب غرب و دیگر متحدان بر ایران وارد می شود و اپوزیسیون ایرانی هم که بخشی از آن که با رویالیست ها، سلطنت طلبان، کار می کنند و خواهان افزایش این فشارها هستند، هم نگران خواهند شد که حالا اگر ایران بتواند نفت خود را صادر کند و یا با چین روابط خود را بهبود بخشد و یا از تخاصم رابطه با عربستان کاسته شود. به نظر من جامعه کشورهای غرب استقبال زیادی از این تحول نخواهد کرد.

تضمین منابع انرژی برای چین مهم ترین مساله استراتژیک برای چین است و اگر این تشنج میان ایران و عربستان تداوم داشته باشد این نگرانی برای چین وجود خواهد داشت که صدور انرژی از این منطقه برای چین تضمین شده هست یا نه. اگر خدای ناکرده جنگی رخ دهد و صدور نفت از این منطقه مختل شود آن وقت اقتصاد چین در تنگنا قرار خواهد گرفت.

آیا کشورهایی هستند که از سر گیری این روابط را به ضرر خود بدانند؟ مهم ترین کشوری که نگران هست اسرائیل است. آنها فکر می کنند اگر روابط ایران و عربستان بهبود پیدا کند آنوقت یک قدرتی در منطقه به وجود خواهد آمد که برای اسرائیل هضم یا پذیرش آن زیاد آسان نیست. به نظر من اسرائیل بیشتر علاقه مند است که روابط نزدیک تری با ریاض برقرار کند و همان حد از گشایشی که بین اسرائیل با بحرین و یا قطر یا امارات صورت گرفت در همان حد با عربستان سعودی هم اتفاق بیافتد. ولی اسرائیل بشدت با ایران مخالف است و هرگونه بیرون آمدن ایران از انزوا برای اسرائیل یک زنگ خطر بزرگ خواهد بود. حالا مساله هسته ای ایران هم هست که بیشتر اسرائیل را نگران می کند. کشوری که خیلی خیلی از این توافق نگران است و واکنش خشم آگین نشان می دهد اسرائیل است.

در سال 1394 کسانی که خود را بسیجی و حزب اللهی می خواندند به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد حمله کردند و آن را آتش زدند. این حملات موجب قطع روابط دو کشور شد. چه اطمینانی حاصل شده که حالا دو کشور می خواهند روابط را از سر بگیرند؟ اگر بخواهیم حقیقت را بازگو کنیم در همان سال 1394 که این حملات صورت گرفت من همان موقع هم بشدت اعتراض کردم و انتقاد کردم که این حمله در جهت منافع اسرائیل هست و منافع مخالفین ایران است و به ضرر عربستان و به ضرر ایران است. و جالب این است که تندروهای ایران در همان زمان از این کار استقبال کردند و امروز هم می بینید که روزنامه کیهان که تریبون افراطی ترین محافل حاکم در ایران است، می بینید که با تیتر بزرگ اعلام کرده که توافق امروز یک موفقیت بزرگ است. اگر خراب کردن روابط دو کشور برای ایران یک موفقیقت بزرگ بوده و امروز هم این بهبود روابط یک موفقیت بزرگ برای ایران باشد، این نشان می دهد که آن کسانی که در ایران دارند توطئه می کنند و دسیسه می کنند برای تخریب مناسبات ایران و غرب، این عناصر به هیچ وجه جنبه ملی ندارند و من امیدوارم که حاکمیت جمهوری اسلامی که این بار یک همچون دسیسه ای از درون خود حکومت علیه این روابط به وجود نیاید.

برخی جهات دیگر

اما کاملا بجاست که فعالین سیاسی ما از جهات دیگری نیز توافق نامه امروز ایران و عربستان را مورد توجه قرار دهند. موارد زیر از آن زمره‌اند.

۱- «سفر موفقیت آمیز گروسی» به تهران و از پی آن فضای بسیار ملایم اجلاس آژانس هسته ای نیز فاکت دیگری است که باید علاوه بر گشایش در مناسبات تهران و ریاض مورد توجه قرار گیرد. تهران از این سفر و از این فضا ابراز خوشحالی و تل‌آویو از آن ابراز خشم کرد.

۲- بیرون کردن ایران اینترنشنال از بریتانیا و لغو امتیاز نامه فعالیت آن در بریتانیا یکی از اصلی ترین مطالبات ایران از عربستان بوده است. این درخواست تا حدود زیادی اجابت شده است. دولت بریتانیا تا کنون واکنشی در مورد نداشته. هرچند بسیار بعید است که مخالف این انتقال بوده باشد. هرچند که برخی این موضوع را به «افزایش تهدید تروریستی» یا شکایت خانم رحیم‌پور نسبت دهند.

۳- منشور شش نفره امروز انتشار یافت. طبق این منشور موضوع فعالیت، برنامه عمل سیاسی و سمت گیری استراتژیک آنها بر محور مبارزه در خارج کشور و با هدف «افزایش انزوای بین المللی جمهوری اسلامی» تدوین شده است. لذا تغییر رفتار عربستان سعودی و اجلاس دیروز آژانس و رویکرد گروسی برای آنها هم دلسرد کننده بوده است. مذاکرات هسته ای وین - البته اگر شروع شود - هم رویدادی خلاف مسیری است که این منشور پیش پای امضا‌کنندگان گذاشته. انتظار نمی‌رفت مطالبه «گنجانیدن سپاه پاسداران در لیست نیروهای تروریستی» از برنامه عمل این 6 نفر به ناگهان حذف شود. این محوری ترین خواسته آنها بود. تا همین دو هفته پیش.

۴- خبرهایی بود که شرکت مادر تلویزیون ایران اینترنشنال، Volant Media در صدد متنوع کردن اسپانسرهای خویش است. به نظر می رسد این کار اکنون فوریت بیشتری یافته. با انتقال مرکز فعالیت های آن به واشنگتن تلاش ها و امکانات برای جذب فاندرهایی که دهها میلیارد دلار ثروت سرگردان دارند و بسیار هم همفکر هستند، بسیار گسترده تر شده تا بقای این رسانه دیگر کمتر گروگان روابط تهران و ریاض باشد.

۵- اگر یادمان باشد چندی پیش خبرهایی علیه فرزندان شمخانی انتشار یافت. شایعات زیادی بود که احتمالا جای او سست است. حالا با فرستادن او به چین به نظر می رسد که تیر رقبای وی به سنگ خورده است. قابل توجه است که علی باقری کنی هم که همه کاره مذاکرات ناکام وین بود و همه مشتاقان بازگشایی رابطه با غرب دشمن درجه یک او بودند نیز از جلوی صحنه برداشته شده است.

۶- واکنش بسیار تند نفتالی بِنِت، نخست وزیر سابق اسرائیل نسبت به عزم عربستان برای گشایش با تهران، و اعتراض شدید نتان یاهو به گروسی که پس از بازگشت از تهران گفت حمله به تاسیسات اتمی ایران غیرقانونی است، و مصاحبه نامنتظره زراعتی با نتان یاهو شاید دارد نشان می دهد که در صورت عادی شدن روابط تهران ریاض، تل آویو بیش از هر جای دیگر شیشه عمر شکننده‌ی ایران اینترنشنال را در دست خواهد گرفت.

فرخ نگهدار

جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - لندن

بخش اول نوشته زیر برگرفته از مصاحبه با بخش دری رادیوی بی بی سی است و بخش دوم آن یادداشتی است که در نشریه کار، ارگان سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به قلم نگارنده انتشار یافته.